Život je Dušicu Tomić odveo u Njujork nekoliko nedelja nakon što je diplomirala engleski jezik i književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu, a od te 1989. godine, po preseljenju u Sjedinjene Američke Države, radila je u srcu Menhetna, u čuvenoj modnoj četvrti (fashion district).
Posle više od tri decenije koje je provela „preko okeana“, sa suprugom se vratila u Srbiju i zajedno sa svojim deverom na Dorćolu otvorila neobično mesto Ahimsa Vega-Yoga (ahimsa na Sanskrit jeziku znači „nenasilje”), restoran veganske kuhinje, čije recepte je donela sa više strana sveta.
U meniju su brojna jela, a najtraženiji su tajlandski zeleni kari, pirinčane nudle, falafel i giros.
Tu su, između ostalih, i burgeri i ćevapčići bez mesa (na bazi proteina žitarica i graška), ramen supa, marokanska čorba, etiopljanski gulaš, ali i zlatarsko-američke palačinke.
Jela koja sadrže namirnice organskog porekla su obeležena, kao i ona koja ne sadrže gluten.
„Prvih sedam godina smo živeli u Njujorku, a onda smo se preselili u Nju Džerzi, prvenstveno da bi deca odrasla u ‘zelenijim uslovima’, van grada.“
„Igrom slučaja, radni vek sam započela u modnoj industriji i tu sam ostala 32 godine. S obzirom na to da sam radila u komercijali, imala sam sreću da sarađujem sa fabrikama iz celog sveta, da proputujem prvenstveno po Kini, Vijetnamu i Indiji, ali i da više puta odem do Meksika, Dominikanske Republike, Bangladeša, Šri Lanke… Kolege sa kojima sam radila bile su raznih nacionalnosti, a najviše Kinezi, Južnoamerikanci, Indusi i Korejci.“
Putujući po svetu isprobavala je razna jela, beležila recepte i sve to predstavila u konceptu Ahimsa na Dorćolu, nedaleko od Skadarlije, u ulici Cara Dušana 94.
Restoran je prvobitno otvorila na Vračaru, a onda ga 2023, godine proširila i preselila u strogi centar Beograda.
„Kuvanje me je oduvek interesovalo. Mogu reći da sam stalno bila zainteresovana za nove, neuobičajene ukuse. Moje kolege i saradnici imali su volju da sa mnom podele svoje kulinarske veštine, svoje male i velike tajne, a onda sam im to što spremim donosila da podelimo i da me oni ‘ocene’, seća se Dušica za Priče sa dušom.
Za vegansku ishranu se, kako kaže, opredelila prvenstveno radi zaštite svih životinja, za njihovu dobrobit („svojim navikama u ishrani sam njihov glas”), zatim radi zaštite svog zdravlja („jer mislim da je to dužnost, pravo i obaveza svakog od nas”) i zdravlja naše divne Planete („industrijski uzgoj mesa ubedljivo najviše doprinosi uništavanju Zemljinog omotača i zagađenju voda i zemljišta”).
„Imam utisak da se navike i svest polako menjaju i da svako od nas ima izbor da svojim postupcima tome doprinese: zalogaj po zalogaj.”
„Mislim da se oseti ta energija, ta ljubav prema kuvanju, odnosno iskrena želja da se zdrav, pažljivo pripremljen obrok podeli sa dragim ljudima, znanim i neznanim. Veliki uticaj ne samo na ishranu, nego i na celokupan način života ima univerzalna filozofija joge. To je veoma važan deo mene“, dodaje Dušica.
„Istina je da nudimo ukusno začinjen pomfrit, burgere, ćevapčiće, maštovite sendviče, ali imamo i neobičnije izbore: neke na stalnom meniju, a neke u specijalnoj nedeljnoj ponudi. To su: indijski gulaš, turska čorba, azijski rezanci na razne načine, Ram ram obrok salata, i naravno preukusne i veoma popularne kesadilje.“
„Čini mi se da sve više ljudi prelazi na vegansku ishranu, i to ne mislim samo na inostrane turiste, već na naše komšije iz Beograda.“
„Veliki broj naših gostiju nisu vegani, ali vole hranu koju ovde spremamo, beže od glutena i jedu bezglutenska jela ili dolaze u vreme posta.“
„Imamo i pastu koja sadrži gluten i pastu koja ga nema, takođe pravimo i sendviče od belog brašna, ali i od bezglutenskog.“
„U starom lokalu sam pokušavala da obezbedim da sve bude organsko, ali nisam uspela. Većina mahunarki su organskog porekla. Tofu nam je takođe organski, sejtan (pšenično meso) je „non GMO“, ovseno mleko je organsko, itd. Šta god da je dostupno i do čega lako mogu da dođem, ja kupujem“, iskrena je Dušica.
„Većinu recepata sam prikupila putujući po svetu ili u saradnji sa kolegama sa kojima sam radila u SAD-u.“
„Pirinčane nudle, na primer, sam jela svuda po Dalekom istoku i probala mnogo kombinacija, kikiriki sos je najpopularniji na Tajlandu, a pasta sa kokosovim mlekom zaista daje bogatstvo ukusa našem meniju na kojem se trudimo da imamo jela po originalnim receptima.“
Dušica sa suprugom živi u Srbiji od perioda epidemije korone, koji je ubrzao njihov planirani povratak u Beograd, dok su ćerka i sin ostali u Americi. Njima je u Ahimsi posvetila dva jela.
„Moj sin se zove Lazar i dok je kao mali trenirao fudbal drugari su ga u Americi zvali Laz, jer im je bilo lakše tako nego da izgovore celo ime. Zbog toga se lazanje koje on obožava zovu Laz lazanje (speltine kore, bolonjez od tofua i karfiola, bešamel sa pečurkama i spanaćem). A kako ćerka Nina voli da putuje po Dalekom istoku, njeno jelo je Nina-na Ramen (miso supa, pirinčane nudle, šitake pečurke, tempeh, šargarepa, spanać, klice i kokosovo mleko)“, rekla je Dušica na kraju Priče sa dušom.
Nov sajt njenog restorana pronađite na ovom linku, a instagram stranicu OVDE.
Ahimsa Vega-Yogu možete i uživo posetiti u Beogradu, na Dorćolu, u ulici Cara Dušana 94.
Autor teksta: Nenad Blagojević; Fotografije: Nenad Blagojević; arhiva Ahimsa restorana; Tekst je dozvoljeno preneti na drugi sajt uz objavu izvora i linka ka sajtu www.pricesadusom.com i uz potpis fotografa.