Onoliko koliko traje vegetacija, toliko dana u godini diplomirani inženjer pejzažne arhitekture i hortikulture Milica Đukić (29) posvećeno radi, često i danonoćno ne bi li napravila cvetne aranžmane i dekoracije, ili nekome uredila dvorište, baš onako kako je zamislila. A koliko je ova devojka iz Nove Pazove pedantna saznao sam kada mi je objasnila da mlade i mladoženje za koje najčešće stvara, voli da upozna kako bi ih kroz svoje kreacije predstavila gostima tokom njihovog najlepšeg dana.
Kada joj kažu šta vole, u čemu uživaju i po čemu su posebni, Milica pravi takvu dekoraciju da gosti u njoj prepoznaju buduće supružnike, koji tog dana sijaju sa svim detaljima o kojima je do tančina vodila računa. Zbog toga mnoge zvanice koje inače ne obraćaju pažnju na detalje, zastanu ispred venca na kapiji, zagledaju se u cvetne ukrase na reveru, dive se lepoti venčanog buketa ili im pak pažnju privuku neobične dekoracije na mladenačkom stolu.
Miličin talenat i ljubav prema prirodi i japanskoj ikebani prepoznali su profesori u srednjoj školi i na fakultetu. O njenim kvalitetima, predanosti i uspehu govore mnoge diplome, koje je ponela iz srednje škole, a kasnije je i diplomski rad posvetila ikebani. Zato se nisam začudio kada mi je rekla da sa svojih 29 godina, ima već deceniju i po iskustva.

Maštovita vila sa čarobnim štapićem, kako bih mogao da nazovem Milicu s obzirom na moć, čaroliju i novi život koji daje svojim aranžmanima, ovih dana je zauzeta novogodišnjim dekoracijama i osmišljavanjem izgleda božićnih i novogodišnjih trpeza i ukrasa za jelke. Zbog toga smo se sastali i popili kafu u Zemunu, u salonu venčanica Kallisi, čijem je izgledu davala novo ruho, predstavljajući mi svoj ovogodišnji novitet – venčanicu u obliku jelke.
– Htela sam da u jednom aranžmanu spojim i novu godinu i venčanicu, pa sam gornji deo iskrojila od belog materijala, a donji napravila od biljaka, odnosno grana jelke, juniperusa i vrbe – objašnjava mi.
– Kažu da mogu da radim 24 sata i da se ne umorim (smeh). Obožavam da stojim ispred aranžmana dok radim, ali često i klečim dok stvaram, kao pravi majstor japanske ikebane, a posle ga podignem na vitrinu ili sto, pa spustim, kako bih videla iz više uglova, a pogotovo ako je reč o aranžmanu koji treba da stoji ispred gostiju – kaže.



Njena glavna oprema su maštovitost i pregršt ideja, a tehničke stvari: makaze, klešta, žica, pištolj za topljenje plastike, kalemarski nož. Skoro uvek koristi sunđer za aranžiranje cveća ili kenzan (jež za cveće), a osnovu čine elementi iz prirode.

– Da bi bio potpun, aranžman u sebi treba da nosi granu, list, cvet i plod. Grane mu daju liniju, cveće boju, a sve zajedno lepotu. Važno je da se oseti ritam, odnosno da se u njemu nešto dešava, da je interesantno. Tako moji aranžmani imaju u sebi spoj tradicionalnog i modernog – priča mi Milica, koja je pre godinu i po dana pozvala prijateljicu, koleginicu i napravila brend Mokoša.
– Mokoša je staroslovenska boginja, zaštitnica žena i ženskih poslova. Sama pravim bidermajere, korsaže, vence za kapiju ili vrata, osmišljavam i ukrašavam unutrašnjost restorana, pravim aranžmane za stolove i mladenački sto i ostale detalje. Priroda mi je inspiracija, baš kao što je i brak nešto prirodno. Kad sve završim, bitno je da svi elementi budu zaokruženi u priči dvoje zaljubljenih. Pejzažno uređenje vrtova, terasa, balkona, prilaza i ulaza je timski rad.
– Kada sam pravila cvet za rever za mladoženju i kuma, koji su inženjeri prerade drveta, grejala sam furnir u ključaloj vodi, a zatim ga savijala kako bih napravila fišek i unutra dodala cvetić. Nakon razgovora sa mladencima, intuitivno mogu da osetim šta im leži i šta im se dopada, pa im posle predložim svoje ideje. Ima i onih koji se plaše da prihvate dekoraciju u inovativnim kombinacijama boja i materijala koje možda nisu uobičajene na domaćim svadbama, ali pošto je moja najbolja reklama preporuka sa prethodnih venčanja, ipak imaju poverenja.

Dotakli smo se i zajedničke teme u današnjem „copy – paste“ vremenu, s obzirom na to da prepisivači koriste moje Priče sa dušom bez dozvole, a tako i mnogi amateri pokušavaju da, uzimajući fotografije Miličinih radova, pokušaju da dobiju klijente na taj nekreativan način.
– Što sam starija, to me sve manje uzbuđuje. Naravno da onaj ko kopira ne može da napravi aranžman kao sa moje fotografije, ali nažalost, u brzom vremenu, narod angažuje onog ko mu je blizu, pa nekad ni ne proverava ko i kako radi svoj posao. Ja ne radim ovaj posao isključivo zbog novca, meni je važno da to što stvorim bude posebno, da klijenti budu zadovoljni i da se ja osećam lepo. Moj uspeh se ogleda u diplomama, delima, inovacijama, ljudima koje sam učinila presrećnim i mojom srećnom dušom kad sve to vidim. A određeni broj ljudi će prepoznati taj kvalitet, pa će i novac doći sam po sebi – istakla je Milica i ponovila da za nju ne postoji ništa lepše na svetu od ovog posla iz snova.

Tekst: Nenad Blagojević www.pricesadusom.com (sva autorska prava zaštićena, a prenos teksta sa naslovom dozvoljen uz navođenje izvora i veze ka www.pricesadusom.com)
Fotografije: Igor Prusac, Dejana Batalović, Miralem Čaušević, Nasmej se, ptičica, Nenad Blagojević, Mokoša