Dali su otkaze u Beogradu, vratili se u Jagodinu i kupili dve šivaće mašine: Tijana i Nikola ZAJEDNO ŠIJU i vezu i usrećuju bebe širom Srbije

Da nije bilo fabrike u kojoj su oboje radili, pitanje je da li bi se Tijana i Nikola upoznali, venčali, stvorili porodicu i zajedno pokrenuli posao. Bračni par Pantić sada zajedno radi nedaleko od centra Jagodine u blizini turističke zone, u prizemlju porodične kuće koji je renoviran i pretvoren u radionicu.

Tu šiju brojne proizvode za bebe, od ogradica za krevece i posteljina do sve traženijih šatora za decu, ali i prodaju ih u izložbenom delu.

Njihova preduzetnička priča počinje u poznatoj fabrici u Jagodini gde je Tijana radila kao šefica linije, a Nikola bio kontrolor kvaliteta.

Nakon tog posla odlaze na nekoliko meseci u Slovačku da zarade dodatni novac i tamo se bave potpuno drugim poslovima, a onda se vraćaju u Srbiji i narednih pet godina žive i rade u Beogradu.

Sa novom preduzetničkom idejom i tromesečnom bebom, puni elana, ali bez sigurnih primanja, odlučuju da se vrate kući u Jagodinu i da pokrenu svoju priču pod imenom „Tiny & Co“.

„Tijana je šila u jednom krojačkom salonu, a ja sam radio u brokerskoj kompaniji. Ideja je bila da ostanemo u Beogradu i da se ne vraćamo u Jagodinu.“

„Međutim, posle rođenja prvog sina Todora osmišljavamo preduzetnički poduhvat sa željom da sami pravimo proizvode od pamuka za decu i da ih prodajemo onlajn. Tada nabavljamo mašine, a pošto smo imali kuću u Jagodini u kojoj smo mogli da radimo, znali smo da ništa ne možemo da izgubimo čak i da nam ideja ne uspe“, priča mi Nikola na početku Priče sa dušom i dodaje da su ih na tom putu u isto vreme vodili i hrabrost i ludost. 

„Ideja za „Tiny & Co“ je nastala u iznajmljenom stanu na Kanarevom brdu, kada sam na pozajmljenoj mašini od gazdarice drugarici sašila prvo gnezdo za bebu. U to vreme je dosta naših prijatelja počelo da dobija decu, pa je priča o mojim proizvodima počela da kruži. Drugarica koja je od mene dobila to prvo gnezdo kasnije je rodila još dva sina, pa je redovno naručivala“, seća se Tijana za Priče sa dušom.

Inspiraciju je dobila u jednoj simpatičnoj radnji na Vračaru pored koje je danima prolazila, a u kojoj je, kako kaže, sve bilo slatko i doterano, sa mnogo proizvoda za decu.

Suprug ju je odmah podržao, ali i tadašnja vlasnica krojačkog salona kod koje je radila.

„Nikola i ja odlučujemo da kupimo industrijsku mašinu i da je stavimo u taj stan u Beogradu od 35 kvadrata, odmah pored frižidera.“

„Na susednom okruglom stolu krojili smo tkanine. Posle prvih narudžbina za ljude iz našeg okruženja, otvorila sam instagram i prodaja je lagano krenula, a mi svakog meseca imali sve više posla.“

U njihovoj radionici bebi-opreme u Jagodini Pantići, između ostalog, šiju i prodaju (onlajn i u prodavnici) i dečje vreće za spavanje, pletenice – ogradice, prostirke, jastuke za trudnice, dunjice, portikle, baldahine, bombona jastuke…

„Kvalitet nam je najbitniji, iako nam to na današnjem tržištu ne ide uvek u korist.“

Kako su sve proizvode prvenstveno isprobavali, a i danas koriste na svojoj deci, tako im je i kvalitet materijala i izrade od početka na prvom mestu.  

„Ipak, uspevamo da se izborimo za svoje mesto, da ljudima ponudimo ručno sašivene proizvode od 100 odsto pamuka na najkvalitetniji način.“

„Ne volimo da se hvalimo, ali dovoljno je da uporedite, recimo, debljinu jedne ogradice kod nas i kod drugih, najčešće mnogo većih proizvođača, i videćete razliku“, iskrena je Tijana.

Nikola dodaje da se materijalima snabdevaju u jednoj od najskupljih fabrika u Turskoj i da imaju brojne, nesvakidašnje dezene (na slici je cela ekipa na okupu).

Skoro 90 odsto njihovih kupaca su žene, trudnice i buduće majke, a u „Tiny & Co“ i muškarci kupuju poklone, kao i bake, deke, tetke, ujne i ostala rodbina.

„Teško je biti konkurentan u utakmici sa velikim firmama, ali s druge strane mi imamo klijentelu koja podržava unikatne domaće proizvode.“

„Uprkos svemu i dalje držimo pristupačne cene i opstajemo na tržištu upravo zbog kvaliteta proizvoda u izdradi.“

„Naši proizvodi se peru na 40 stepeni, mogu da se suše u mašini za sušenje veša i da se peglaju na pari. Izdržljivi su, nema spiranja boja, a ljudi nam zaista dolaze po preporuci“, kaže Nikola i dodaje da trudnice i članovi njihovih porodica često naruče proizvode unapred i otprilike zakažu termin isporuke, u skladu sa planiranim datumom porođaja.

Tijana najviše vremena provodi u proizvodnji sa radnicama, pa je često možete videti sa makazama u rukama ili za mašinom, a zadužena je i za vođenje društvenih mreža i marketing, dok Nikola brine oko sajta, pakuje i šalje proizvode kurirskim službama, ali i veze na vez-mašini.

„Oboje se smenjujemo u vezi obaveza oko dece, a moja majka priskače u pomoć ga god je potrebno. Sreća je što su nam u istoj kući i stan i proizvodnja, pa lakše možemo da se organizujemo oko Todora (5) i Ilije koji ima godinu i četiri meseca. Kao i kod svakog preduzetnika i kod nas svi radimo sve, a ja u poslednje vreme radim i na mašini koja veze na našim proizvodima motive i imena i poruke na cegerima, našem novom proizvodu, u 12 boja“, rekao je Nikola i otkrio da je jedan od prvih deset cegera posvećen sajtu Priče sa dušom.

Ceger „Priče sa dušom“ koji sam dobio na poklon.

Sve što vidite od naših proizvoda sama sam dizajnirala i napravila šablone. U tome mi je najviše pomoglo iskustvo iz salona u Beogradu, ali i dva kursa za modelovanje koje sam završila. Zahvaljujući svemu tome, ali i uz zadovoljne kupce, stekla sam viši nivo samopouzdanja“, rekla je Tijana, koja je posle srednje tekstilne škole završila višu školu računovodstva i finansija, dok je Nikola ekonomista i takođe je diplomirao na višoj školi.

„Prvih meseci samo šili u ovih 8 kvadrata, od ukupno 16 koliko smo imali na početku u Jagodini.“

„Moji roditelji su bili presrećni što se vraćamo u Jagodinu jer su oni do tada živeli sami. S druge strane, nije bilo lako dati otkaz i ostaviti dobru platu zarad nečeg potpuno nesigurnog.“

Nas dvoje smo odmah znali da želimo da se vratimo „da radimo, a ne da probamo“.

„I zaista smo radili danonoćno. Sa današnje tačke gledišta mogu da kažem da su napuštanje Beograda i povratak u Jagodinu sa bebom od tri meseca bili i hrabrost i ludost u isto vreme. Ali, mi smo znali u kom pravcu idemo i koji nam je cilj“, rekao je Nikola na kraju razgovora.

Selfi na kraju Priče sa dušom sa celom ekipom.

Sve proizvode za bebe i decu možete pogledati na ovom sajtu, a brend koji vodi porodica Pantić pratiti preko njihovog instagram profila OVDE.

Ako želite uživo da vidite njihov asortiman, adresa je Braće Dirak 95 u Jagodini.   

Autor teksta i fotografija: Nenad Blagojević; Tekst je dozvoljeno preneti na drugi sajt jedino uz objavu izvora i linka ka sajtu pricesadusom.com i uz potpis fotografa. Napomena: Članak sadrži sponzorisane SEO linkove ka sajtu www.tinyco.rs.

Za hosting kao kod Priča sa dušom kliknite na sliku.
Knjigu Nenada Blagojevića, autora Priča sa dušom naručite klikom na sliku iznad.

Ostavite odgovor