Kao i pre godinu dana, i ovog 16. februara 2024. godine u 13 sati turisti će se okupiti na ulazu u park Bukovičke banje, kod „Šarene kapije“, gde će im biti poslužen topao čaj, a zatim će zajedno sa kustosom Narodnog muzeja u Aranđelovcu i glumcem Ivanom Tomićem krenuti prema centralnom delu parka. Na kraju ture gosti će probati domaće kolače po kojima je Aranđelovac, takođe, poznat.
Tokom četrdesetpetominutne besplatne šetnje jednim od najvećih parkova u Srbiji turisti će proći pored poznatih skulptura i čuti priče o njima.
Prema rečima Tanje Vićentić, kustosa istoričara umetnosti Narodnog muzeja u Aranđelovcu, specijalno vođenje ovog puta nosi naziv „Čovek kao motiv u Zbirci skulptura u parku Bukovičke banje“.
„Turisti će proći samo pored jednog broja skulptura koje odgovaraju ovoj temi, jer je zamišljeno da obilazak traje 45 minuta, a u tom vremenskom okviru nemoguće je obići i govoriti o svim skulpturama. Publika će imati priliku da se upozna sa značajnim kulturnim nasleđem i da sazna više o tome kako su umetnici na različite načine pristupali ovoj temi“, rekla je Tanja za Priče sa dušom.
Zamisao je da glumac Ivan Tomić govori citate pojedinih umetnika koji su ostavili svoja dela u parku Bukovičke banje.
Tanja će posetioce bliže upoznati sa umetničkim delima, a Ivan će tokom vođenja, uporedo sa kustosom, govoriti misli velikih vajara.
Od 2020. godine skulpture u parku su poverene na staranje Narodnom muzeju u Aranđelovcu i samim tim je ova Zbirka skulptura u parku Bukovičke banje utvrđena kao kulturno dobro, a broji 78 izuzetnih umetničkih dela.
Samo tri skulpture su iz starijeg perioda: „Lav“ iz perioda oko 1916. godine (delo austrougarskog vajara Petera Ginderta), zatim „Sfinga“ iz 1934, čuvenog jugoslovenskog vajara Ivana Meštrovića, i „Obelisk I“ iz 1960. godine Raje Nikolića.
Sve ostale skulpture nastale su na Simpozijumu „Beli Venčac“ u okviru manifestacije složenog koncepta Smotre umetnosti „Mermer i zvuci“, od 1966. do 2013. godine.
„Najstarija skulptura u parku Bukovičke banje je već spomenuti „Lav“, a najmlađe su „Ogledalo vremena“ Radoša Antonijevića, i „Između nas“ Ričarda Dikona, obe iz 2013. godine“, dodala je Vićentić.
Prema rečima Darka Pavlovića, v.d. direktora Narodnog muzeja Aranđelovac, posetioci grada pod Bukuljom će tokom predstojećeg praznika Sretenja, 15. i 16. februara 2024. godine moći besplatno da obiđu i Narodni muzej i Muzej u Orašcu.
„Reč je o svojevrsnom poklonu sugrađanima i gostima našeg grada. Želimo da i kod Aranđelovčana i kod turista probudimo svest o značaju našeg kraja u osnivanju moderne srpske države. Jer, da se nije dogodio Zbor u Orašcu i podizanje Ustanka pitanje je u kom pravcu bi išlo oslobađanje Srbije i kada bi se i na koji način to dogodilo.“
„Očekujemo da slobodan ulaz u ova dva objekta motiviše veći broj ljudi da nas obiđe i da se tom prilikom upozna sa kulturno-istorijskim značajem ovog kraja“, izjavio je Pavlović za Priče sa dušom.
Besplatan obilazak parka i skulptura planiran je za petak 16. februar, u 13.00 časova.
Sastanak sa kustosom je kod „Šarene kapije“, na ulazu u park Bukovičke banje, prijave nisu potrebne, a sve dodatne informacije o vođenjima možete dobiti putem broja telefona 034/712-415.
Dobro došli u Aranđelovac!
Tekst: Nenad Blagojević; Fotografije: Nenad Blagojević i DeKovach studio (naslovna). Tekst je dozvoljeno preneti na drugi sajt uz objavu izvora i linka ka www.pricesadusom.com
1 komentar
Divan program!!! Sve čestitke dragim kolegama na tome, a pre svega inventivnoj i vrednoj Tanji Vićentić.